fallback

Работна група ще търси единна методология за изчисляване на доходността на УПФ

До 15 април трябва да има яснота около пенсионната реформа

10:52 | 13.03.15 г. 4

Комисията за финансов надзор (КФН) и Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване ще направят съвместна работна група, на която трябва да решат каква методология да се използва за изчисляване на доходността, така че да няма разминаване в данните. Това каза пред БНР депутатът от АБВ и член на временната комисия, която проучва как работят пенсионно-осигурителните дружества, Мариана Тодорова.

Припомняме, че според КФН реалната доходност на пенсионните дружества за 10-годишен период е отрицателна, а според данните на самите дружества за 12-годишен период реалната доходност е положителна. От двете страни обясниха, че разминаването идва от различната методология, по която се изчислява доходността.

По думите на Тодорова е важно да се приеме единна методология, за да не се разминават данните, защото това има и психологически ефект върху обществото.

„Когато надзорният орган казва, че доходността е отрицателна, а дружествата - че е положителна, това създава проблем в доверието в ползването на услугите на пенсионните дружества. Другият вариант е ние да предложим такава методология и по силата на законодателството тя да се прилага“, каза депутатът.

Днес депутатите удължиха до 30 април срокът на временната комисия, която трябва да проучи финансовото състояние на пенсионно-осигурителните дружества и управляваните от тях универсални и пенсионни фондове и прилагането на регулаторната рамка. Мотивите за исканото удължаване са, че въпреки извънредните заседания комисията не е успяла да се запознае с гледните точки и материалите на всички страни.

„Все още не сме чули позицията на универсалните и професионалните пенсионни фондове и управляваните от тях дружества“, каза Мариана Тодорова.

Вчера по време на изслушването си в комисията вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин заяви, че до 15 април ще стане ясно всичко около пенсионната реформа. Тогава се очаква ЕК да проведе мониторинг за състоянието на пенсионната система в България. Вчера Калфин посочи, че е добре дотогава вече да имаме готовност за законови предложения.

За това потвърди и финансовият министър Владислав Горанов пред комисията миналата седмица.

Тодорова коментира и казуса с натрупването на парите за втора пенсия на младите хора, които са започнали трудовия си стаж след 1 януари тази година, в Националната агенция за приходите, която не ги превежда към УПФ и така по тях не се постига доходност. „Заради липсата на подзаконов акт, който да определи реда за прехвърляне на пенсионни партиди от фондовете в НОИ, сметките на младите хора, които тази година започват работа, не се превеждат към пенсионните дружества, а стоят в НАП. По този начин те нямат никаква доходност“, каза тя.

На въпрос дали действително е налице задържане на вноските за втора пенсия по сметки в Националната агенция за приходите (НАП) на лица, които са започнали трудовия си стаж след 1 януари тази година, Ивайло Калфин вчера коментира, че ако това е така, не вижда проблем особено ако е избран пенсионен фонд от съответното лице.

Предстои КФН да представи информация пред временната комисия за пенсионните фондове по въпроса дали има фондове, които действат на принципа на свързаните лица и така парите на хората в пенсионните фондове да са поставени под сериозен риск, обясни още Тодорова. По думите й от Комисията за финансов надзор все още нямат становище по темата, защото са поискали време от 6 месеца, за да съберат информация и да се обработи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:46 | 12.09.22 г.
fallback